Uuendatud: 05.07.2018, kell 09:17

24.02.2000

Kaitseväe juhataja kohusetäitja kolonel Märt Tiru kõne Vabariigi aastapäeva paraadil

Austatud härra president, ekstsellentsid, daamid ja härrad, lugupeetud eesti rahvas, kaitseväelased!

Täna Vabaduse platsil rivistatud kaitseväe ja teiste kaitsestruktuuride allüksused tähistavad selle paraadiga Eesti Vabariigi iseseisvuse 82. aastapäeva ning annavad au meie vanavanematele, kes said hakkama tõeliselt kalevipojaliku vägiteoga - sõltumatu rahvusriigi loomisega ning selle kaitsmisega vabadussõjas.

Me tervitame selle piduliku rivistusega ka kogu eesti rahvast, kes tõustes põlvedelt 80-ndate lõpus, ajas end sirgu, taastas iseseisvuse ning alustas äärmiselt pingelist omariiklikku ümberkorraldust ja ehitust. Eesti arengu edukus on leidnud tunnustust igas ilmakaares. Samas teame küllaltki täpselt, kus me oleme ja millised on meie probleemid. See teadmine ning eestlaslikult tavapärane rahulolematus tehtuga annavad aluse olla optimistlik edasiste sammude ja järgneva arengu suhtes.

Täiendades vana legendi Tallinna ehitamisest ja Ülemiste vanakesest ütlen: Tallinn ei saa kunagi valmis ning Eesti liigub alati edasi.

Kaasaegses maailmas on määravaks argumendiks partnerite valikul ajalooliselt kujunenud ühised väärtused: vabadus, demokraatia, inimõigused, eraomandus, liberaalne majandus ning Eesti on saavutanud nendes küsimustes koos üha suureneva avatuse, poliitilise ja majandusliku stabiilsusega positiivse maine paljude riikide ja Euroopa ning Euro-Atlandi koostöö- ja julgeolekuorganisatsioonide silmis.

Laiaulatuslik rahvusvaheline koostöö kõikides valdkondades, sealhulgas ka kaitsealastes küsimustes on meie julgeoleku ja püsimajäämise üks nurgakividest.

"Ei ole üksi ükski maa", ütlevad laulusõnad ja see on aegadest olnud nii. Vabadussõja ajal tulid meile appi Soome pojad, Taani ja Norra vabatahtlikud, Suurbritannia sõjalaevad, õlg-õla kõrval eestlastega võitlesid ka Läti kaitseväe üksused. Tänases Eestis on meile igapäevaseks asjaks erinevates sõjaväemundrites inimeste kohalolek ja mul on au tervitada neid kümneid ja kümneid välisriikide sõjaväelasi, kes täna abistavad, õpetavad ja nõustavad Eesti kaitseväge ja kellest paljud on koos meiega ka tänasel tähtpäeval.

Ühist julgeolekut ei saa ehitada ainult paludes seda ja lootes saada abi teistelt. Tõsiseltvõetav koostööpartner on vaid selline riik, mis ka ise jõudumööda osaleb julgeoleku arhitektuuri kujundamisel ning annab reaalse panuse selle tagamiseks.

Eesti on seda praktiliselt teinud alates 1995 aastast kaitseväelaste ja teiste ametkondade esindajate osalemisega rahvusvahelistel rahutagamismissioonidel erinevates konfliktipiirkondades. Selle raske ja vastutava teenistuse on tänaseks läbinud pea 600 noort eesti meest ja naist.

On kombeks meeles pidada neid, kes on tähtpäevadel meist kaugel ning seetõttu ma tervitan ja annan sõjaväelasena au nendele kaitseväelastele, piirivalveohvitseridele ja politseiametnikele, kes kandes ühe eraldusmärgina vasakul käisel sini-must-valget riiklikku sümbolit, esindavad tõeliselt väärikalt Eesti riiki rahuoperatsioonidel Bosnia-Hertsegoviinas, Kosovos, Horvaatias, Albaanias, Gruusias ja Lähis-ldas. Tervitan neid kaitseväelasi, kes praegu Taanis väljaõppel olles valmistuvad Bosniasse minekuks.

Tervitan Eesti kaitseväelasi, kes teenivad Balti riikide kaitsealaste ühisprojektidega loodud üksustes Balti pataljonis Lätis, regionaalses õhuseire juhtimiskeskuses Leedus, Balti mereväedivisjoni koosseisus ning kes õpetavad või õpivad Balti kaitsekolledzis. Tervitan ohvitsere, kes teenivad NATO staapides Ameerika Ühendriikides ja Belgias ning Eesti esinduses NATO peakorteris Brüsselis.

Eestlane ei ole eriti militaarne oma loomuselt, aga kui ta on pannud selga sõdurimundri, siis ta on tõeliselt hea sõdur ja ma tunnen uhkust selle üle.

Austatud Eesti rahvas. Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamine on see iga-aastane veelahe, kus me ühelt poolt heidame pilgu minevikku, meenutades möödunut ja mäletades neid, keda ei ole enam meiega; teisalt oleme oma mõtetes juba homses päevas lootuses ja usus, et see homne on parem.

Su üle jumal valvaku, mu armas isamaa.

Kaitseväe peastaap, 717 1900, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.