Uuendatud: 03.06.2019, kell 14:30

16.05.2011

Merevägi langetas lipu mereväe laeval number üks

Merevägi langetas lipu mereväe laeval number üks

Merevägi langetas lipu mereväe laeval number üks


Merevägi langetas täna ennelõunal Lennusadamas pidulikul tseremoonial mereväe lipu allveelaeval Lembit, millega ta arvati välja mereväe laevastikust. Meremuuseum alustab allveelaeva Lembit kaldale tõstmisega 20. mai öösel, et viia laev Lennusadama angaa
Merevägi langetas täna ennelõunal Lennusadamas pidulikul tseremoonial mereväe lipu allveelaeval Lembit, millega ta arvati välja mereväe laevastikust. Meremuuseum alustab allveelaeva Lembit kaldale tõstmisega 20. mai öösel, et viia laev Lennusadama angaaridesse muuseumieksponaadiks.

“Sinu ülesandeks oli sulgeda hõimuvellede soomlastega Soome laht vaenlase eest, paraku seda võimalust Sulle ei antud ja pardale seati võõras meeskond. Alles taasiseseisvunud Eestisse naasesid uhkelt ja sirgelt, et hoida Eesti lippu ja tuletada meelde, et me kõigi jõududega seisaks vastu vaenlasele ja kunagi enam ei alistuks,” ütles kaitseminister Mart Laar lipu langetamise tseremoonial. “Olen veendunud, et tänane on millegi uue algus näidates Eesti järjepidevust. Tahan sulle jõudu soovida ja tänada sind kõige eest, mida sa esindad.”

Meremuuseumi direktor Urmas Dresen meenutas, et tänavu täitub Lembitu ristimisest täpselt 75 aastat ning kinnitas, et muuseumil on hea meel Lembitut originaaljooniste järgi taastada ning Lennusadama angaarides eksponeerida. “Lembit on Eesti mereajaloo üks olulisemaid sümboleid olles ainuke suuremate ümberehitusteta säilinud sõjalaev Teise Maailmasõja eelse Eesti ja kogu Baltimaade laevastikust,” ütles Dresen.

Allveelaevade Lembitu ja Kalevi hankimine oli suurimaid rahvaalgatuslikke rahakogumisprojekte Eesti Vabariigis. Oma aja kohta tipptehnoloogilised allveelaevad valmisid 1936. aastal Vickers-Armstrongi laevatehases Inglismaal.

“Lembitu lugu sellest, kuidas rahvas pingutas ühise eesmärgi nimel on eeskujuks tänastele kodanikualgatustele ning käegakatsutavaks tõendiks Eesti järjepidevusest ja tahtest teenida oma riiki,” ütles mereväe ülem mereväekapten Igor Schvede. “Tänan kõiki, kes andsid oma panuse Lembitu tagasitoomisel Eesti merejõudude koosseisu ning Meremuuseumi, kes on leidnud Lembitule väärika koha tulevikus.”

Lembit asus teenistusse Tallinnas 9. juulil 1937, 1940. aastal arvati ta Nõukogude Liidu Balti laevastiku koosseisu. Vabariigi Valitsuse korraldusel võtsid meremuuseumi ja kaitseväe esindajad 1992. aastal allveelaeva üle endise Nõukogude Liidu sõjamerejõududelt. Mereväe lippu kandis Lembit alates augustist 1994, mil Mereväe ülema käskkirjaga kanti ta mereväe laevade registrisse alusena number üks.

Lembitu lipu langetamise tseremoonial osalesid mereväe alus Sakala ning Kaitseliidu Meredivisjoni alus Ristna koos Balti Miinitõrjeeskaadri BALTRON laevade Jotvingise ja Visvaldisega. Lembitu lipu langetamisel osalesid Politsei- ja Piirivalveameti orkester.

Kui ilmastikuolud lubavad, alustab Meremuuseum Lembitu väljatoomisega reedel, 20. mai öösel vastu 21.maid. Laeva väljavintsimist on oodatud vaatama kõik huvilised ja laeva liikumist on kõige paremini näha umbes kella 3 ajal öösel.

Kaitseväe peastaap, 717 1155, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.