Kaitsevägi » Merevägi » Mereväebaas  

Uuendatud: 24.04.2019, kell 14:23

Mereväebaas

Mereväebaasi ülem on kaptenleitnant Rain Terras.

Mereväebaasi_vapp.png


tel 717 7100
e-post navy[at]mil.ee

Postiaadress:
Mereväebaas
Tööstuse 54a
10416 Tallinn

Ülesanded ja organisatsioon

Mereväebaas on 1997. aasta 29. aprillil loodud lahinguteenindustoetusega tegelev kaitseväe üksus, mille organiseerida on logistiline ja administratiivtoetus meie vetes regulaarselt korraldatavatel rahvusvahelistel miinitõrjeoperatsioonidel osalevatele sõjalaevadele. Lisaks laevastikule pakub mereväebaas tagalatoetust ka 2015. aastast Miinisadama linnakus paiknevale sõjaväepolitsei vahipataljonile.

__thumb_-2-mvb_maja.jpg

Mereväebaas korraldab aluste kütuse- ja veega varustamist, sõjalaevade peatumisi erinevates sadamates ning tagab toetuse muudes logistilistes ülesannetes. Väeüksuse ülesannete seas on ka Eesti väikesadamates toetusüksuste ülesseadmine, mille läbi harjutatakse kaldatoetuse korraldamist sõjaaja tingimustes.

Miinisadamas paiknevad hooneid on aastate vältel renoveeritud – 2016. aasta sügisel taasavati 20. sajandi alguses rajatud aku- ja torpeedokoda, kus praegu asub kaasaegne söökla. 2015. aastal renoveeriti kasarmuks ajalooline punastest tellistest miiniladu, kus paikneb lisaks mereväe tuukritele ka sõjaväepolitsei vahipataljon.

15. augustil 2007 avati Miinisadamas rekonstrueeritud 5. ja 6. kai, mis on üks suuremaid investeeringuid mereväe taristu väljaarendamisel ja täiendamisel. Kaide ehituse käigus paigaldati vajalikud trassid, vendrid ja pollarid. Uued laevade voolukilbid ühendati 2005. aastal sadamas valminud muundurjaamaga. Renoveeritud kailiin on 505 meetrit pikk. Sadama konstruktsioonid vastavad NATO sadamatele esitatavatele nõuetele.

Mereväebaasi riviteenistuse ohvitserid on läbinud mereväeohvitseri õppe Kõrgemas Sõjakoolis ja ennast pidevalt täiendanud Saksamaa, Taani, Rootsi või Soome meresõjakoolides. Paljudel isikkooseisust on varasem teenistuskogemus mereväe laevastiku laevadel. Mereväebaasi erialaohvitserid on üldjuhul omandanud erialase hariduse tsiviilkoolitusasutustes.

Ajalugu

__thumb_-2-sojasadam.jpg

Üksuse eelkäijaks loetakse 1. aprillist 1927 iseseisva üksusena formeeritud merejõudude baasi, millele eelnes 1919. aastal Sõjavägede ülemjuhataja kindralmajor Johan Laidoneri poolt kontradmiral Johan Pitkale antud korralduse alusel moodustatud mereväe koosseisu ja tehnilise-varustuse valitsus. Viimase hallata olid merejõudude varustuslaod, sadamatehased, töökojad ning kõik riigi laevaehituse- ja remondi ettevõtted.

29. juunil 1912 toimus Peeter Suure merekindluse Sõjasadama nurgakivi asetamise pidulik tseremoonia, kus osales tsaar Nikolai II kaaskonnaga. Siis alustati praeguse Miinisadama ehitust.

1918. aasta novembris võttis Miinisadama üle Kaitseliit, sadama esimeseks komandandiks määras Johan Pitka 2. järgu kapteni Rudolf Schilleri, kellest hiljem sai esimene mereväe ülem. Detsembrist läks sadam koos ehitistega üle merejõududele.

13. mail 1925 moodustati allüksus Miinisadama sõjalaevastiku baas ja pärast sadama süvendamist hakkasid siin baseeruma kõik merejõudude laevad.

Iseseisvate üksustena formeeriti merejõudude baas ja Sõjasadam alates 1. aprillist 1927. 24. veebruaril 1928. aastal heisati laevadele esmakordselt Eesti mereväe lipud.

1934. aastaks suudeti lõpetada kõige olulisemad tööd Sõjasadama väljaehitamisel: kaid välja ehitatud, sisse toodud aurutorustik ja veemagistraal, elekter, ehitatud kaks raudteeliini, ehitused remonditud ja sisustatud, sh laevaremonditöökoda, torpeedode ja akumulaatorite töökoda, laod, suurtüki-, miini- ja mehaanika õppeklassid, spordisaal, pesumaja.

1940. aastal koosnes merejõudude baas üld-, miini-torpeedo-, suurtüki-, tehnika- ja majandusjaoskonnast ning sõjasadamast koos abilaevastikuga. 17. juunil 1940. aastal kell 7.40 vallutas Punalipulise Balti Laevastiku valvevalitsuse koondpataljon Miinisadama ja laevastiku kasarmud Tallinnas.

31. augustil 1994 lahkus Miinisadamast viimane Vene Föderatsiooni sõjalaev ja Eesti merevägi võttis sadama täielikult üle.

Kaitseväe peastaap, 717 1155, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.