Kaitsevägi » Merevägi » Mereväebaas  

Uuendatud: 27.12.2016, kell 09:27

Mereväebaas

Mereväebaasi ülem on kaptenleitnant Indrek Hanson__thumb_-2-merevaebaas.jpg


tel 717 7100
e-post navy[at]mil.ee

Postiaadress:
Mereväebaas
PK 1549
Tööstuse 54a
10416 Tallinn


Ülesanded ja organisatsioon


Mereväebaas on 29. aprillil 1997 loodud mereväe väljaõppe- ja administratiivstruktuuri üksus. Väeosa põhiülesanded on väljaõpet plaanida ja korraldada ning pakkuda logistilist kaldatoetust. Mereväebaas asub Tallinnas Miinisadamas.

Väeosa ülesanded on muuhulgas tagada ujuvvahendite ohutu seismine sadamas, teenindada mereväe allüksusi ning varustada neid teenistuseks vajalike vahenditega. Mereväebaasi koosseisu kuuluvad veel järgmised struktuuriüksused:

__thumb_-2-mvb_maja.jpg

  • tehnikaosakond
  • teenusteosakond
  • meditsiinikeskus
  • haldusosakond


Mereväebaasi organiseerida on ka igakülgne vastuvõtja riigi toetus Eesti vetes regulaarselt korraldatavatele rahvusvahelistele miinitõrjeoperatsioonidele. Mereväebaasi ülesanne on siis korraldada laevade peatumist eri sadamates, nende kütuse- ja veega varustamist ning kogu ülejäänud logistilist toetust. Lisaks seatakse sellistel operatsioonidel ja õppustel üles ka kaldatoetusüksus mõnes Eesti väikesadamas, mille käigus harjutatakse kaldatoetuse korraldamist sõjaaja tingimustes.
 

15. augustil 2007 avati Miinisadamas rekonstrueeritud 5. ja 6. kai, mis on üks suuremaid investeeringuid mereväe infrastruktuuri väljaarendamisel. Kaide ehituse käigus paigaldati kõik vajalikud trassid, vendrid ja pollarid, uued laevade voolukilbid ühendati 2005. aastal sadamas valminud muundurjaamaga. Renoveeritud kailiini on 505 meetrit pikk. Sadama konstruktsioonid vastavad NATO sadamatele esitatavatele nõuetele. 2014. aastal renoveeriti kasarmuks sadama territooriumil asuv ajalooline miiniladu, mida tuntakse Punase maja nime all. Miinisadama infrastruktuuri uuendatakse ka edaspidi.

Väljaõpe

Ajateenistus

Kuni 2014. aastani läbisid kõik mereväe ajateenijad sõduri baaskursuse (SBK) baasikaitsekompaniis. Praegu läbitakse SBK Miinisadamas asuva Vahipataljoni koosseisus. Pärast sõduri baaskursust suunatakse ajateenijad, kes asuvad mereväe laevastiku laevadele teenima, mereväelase baaskursusele (MBK).

Pärast MBK-d jätkab suurem osa ajateenijaid teenistust mereväe laevastiku laevadel. Mõned ajateenijad jätkavad siiski teenistust ka mereväebaasi kaldateenistustes. Kutseaeg kestab mereväes 11 kuud.

Allohvitserid 
Allohvitseride koolitamisega tegeleb mereväe laevastiku mereväekool. Allohvitseride kursustel omandatakse vajalikud sõjalised teadmised. Erialased teadmised saadakse olenevalt ametikohast kas tsiviilkoolitusasutusest või erialakursustelt.

Ohvitserid 
Mereväebaasi riviohvitseride enamik on saanud mereväeohvitserikoolituse Saksamaa, Taani, Rootsi ja Soome meresõjakoolides ning teeninud enne mereväe laevastiku laevadel. Mereväebaasi erialaohvitserid on erialase hariduse omandanud üldjuhul tsiviilkoolitusasutustes.


Ajalugu

__thumb_-2-sojasadam.jpg

29. juunil 1912 toimus Peeter Suure merekindluse Sõjasadama nurgakivi asetamise pidulik tseremoonia, kus osales tsaar Nikolai II kaaskonnaga. Siis alustati praeguse Miinisadama ehitust.

1918. aasta novembris võttis Miinisadama üle Kaitseliit, sadama esimeseks komandandiks määras Johan Pitka 2. järgu kapteni Rudolf Schilleri, kellest hiljem sai esimene mereväe ülem. Detsembrist läks sadam koos ehitistega üle merejõududele.

13. mail 1925 moodustati allüksus Miinisadama sõjalaevastiku baas ja pärast sadama süvendamist hakkasid siin baseeruma kõik merejõudude laevad.

Iseseisvate üksustena formeeriti merejõudude baas ja Sõjasadam alates 1. aprillist 1927. 24. veebruaril 1928. aastal heisati laevadele esmakordselt Eesti mereväe lipud.

1934. aastaks suudeti lõpetada kõige olulisemad tööd Sõjasadama väljaehitamisel: kaid välja ehitatud, sisse toodud aurutorustik ja veemagistraal, elekter, ehitatud kaks raudteeliini, ehitused remonditud ja sisustatud, sh laevaremonditöökoda, torpeedode ja akumulaatorite töökoda, laod, suurtüki-, miini- ja mehaanika õppeklassid, spordisaal, pesumaja.

1940. aastal koosnes merejõudude baas üld-, miini-torpeedo-, suurtüki-, tehnika- ja majandusjaoskonnast ning sõjasadamast koos abilaevastikuga. 17. juunil 1940. aastal kell 7.40 vallutas Punalipulise Balti Laevastiku valvevalitsuse koondpataljon Miinisadama ja laevastiku kasarmud Tallinnas.

31. augustil 1994 lahkus Miinisadamast viimane Vene Föderatsiooni sõjalaev ja Eesti merevägi võttis sadama täielikult üle.

Kaitseväe peastaap, 717 1900, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.