Riigikantselei

Operatsioonid

 

Eesti kaitseväelased osalevad välisoperatsioonidel juba 1995. aastast, kui osaleti ÜRO rahuvalvemissioonil Horvaatias. Esimese lahingukogemuse said kaitseväelased aastal 2003. aastal Iraagist.

Operatsioonide kaart

UNIFIL (Liibanon)

Eesti panustab ÜRO rahuvalvemissioonile Liibanonis) mehhaniseeritud jalaväerühmaga koos logistikaelemendi ja staabiohvitseridega. Rühma ülesanneteks on vaatlus, patrullid ning kontrollpostide mehitamine. Eesti perspektiivist võimaldab UNIFILis osalemine aidata kaasa julgeoleku ja stabiilsuse tugevdamisele nii Lähis-Idas kui ka mujal maailmas.

UNIFIL ülesanne on ära hoida vaenutegevuste tekkimine, toetada Liibanoni relvajõude Lõuna-Liibanonis ja koordineerida Liibanoni ja Iisraeli valitsuste tegevust selles küsimuses. Samuti on UNIFILi ülesanne aidata tagada humanitaarabi kättesaadavus tsiviilelanikele ja toetada sisepagulaste vabatahtlikku ja turvalist koju naasmist.

UNTSO (Lähis-Ida)

Eesti panustab ÜRO vaatlusmissioonile UNTSO sõjaliste vaatlejate ja vaatlusgrupi ülemaga, kokku kuni nelja tegevväelasega. Eesti vaatlejad teenivad vahetustega Iisraelis ja Liibanonis., kus nende teenistus sisaldab patrullimist, vaatluspostide mehitamist ja tööd staabis. Eesti tegevväelaste osalemine UNTSO operatsioonil võimaldab meil panustada kõige esimesse ÜRO rahuvalveoperatsiooni, mis on suutnud maandada pingeid väga keerulises regioonis, ja suurendab ühtlasi Eesti nähtavust ÜROs.

UNTSO ülesanne on jälgida  rahu- ja relvastuskokkulepetest kinnipidamist Lähis-Idas ning vältida konfliktide eskaleerumist.

MINUSMA (Mali)

Eesti panustab ÜRO rahuvalvemissioonile Malis kahe staabiohvitseriga ning vaatlus- ja nõustamismeeskonnaga. Eesti tegevväelaste osalemine operatsioonil aitab ohjata piirkonnast lähtuvaid rände tõuketegureid ja suurendab Eesti nähtavust ÜROs.

MINUSMA missiooniga toetatakse Mali piirkonna stabiliseerimist erinevate tegevustega - riigivõimu taastamine kogu riigi territooriumil; poliitilise dialoogi ja valimiste toetamine; tsiviilisikute kaitse; inimõiguste kaitse korraldamine ja edendamine; humanitaarabi andmise toetamine; kultuuriväärtuste säilitamine; riigisisese ja rahvusvahelise õiguse rakendamise toetamine.

EUTM (Mali)

Eesti panustab Euroopa Liidu missiooni Malis väljaõppeinstruktoritega ja staabiohvitseridega.

Eesti panus EUTM Mali missioonile võimaldab osaleda Euroopa Liidu ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika elluviimisel ning panustada piirkonna pikaaegsesse stabiliseerimisse.

EUTM Mali eesmärgiks on taastada Mali relvajõudude sõjaline võime, et nad suudaksid korraldada ja läbi viia sõjalisi operatsioone, taastada Mali territoriaalse terviklikkuse ning vähendada terrorirühmitustest tulenevat ohtu.

BARKHANE (Mali)

Prantsusmaa mässutõrjeoperatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Hispaania õhuväekomponendiga.

EUNAVFOR Med/Sophia (Vahemeri)

Eesti on käesoleval aastal panustanud EUNAVFOR Med/Sophia operatsioonile ühe logistika staabiohvitseriga. Missioonil osalemisega panustab Eesti solidaarselt teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega sõjalistesse operatsioonidesse ja rändekriisi haldamisse.                               

Ebastabiilse olukorra tõttu Vahemere lõunakaldal on Liibüast kujunenud oluline illegaalse Euroopa-suunalise rände koridor. EUNAVFOR Med/Sophia ülesanne on piirata Liibüa rannikul tegutsevate inimkaubitsejate liikumisvabadust ning teha süstemaatilisi jõupingutusi, et tuvastada, hõivata ja hävitada alused ja muu vara, mida kasutatakse või on kahtlus, et kasutatakse, isikute ebaseaduslikuks üle piiri toimetamiseks või inimkaubanduseks.

Resolute Support (Afganistan)

Eesti panustab NATO  juhitavale väljaõppe- ja nõustamismissioonile Afganistanis neljaliikmelise demineerimismeeskonnaga. Operatsioonil osalemine edendab liitlassuhteid ja aitab kaasa olukorra stabiliseerimisele Eesti pikaaegses operatsioonipiirkonnas. Eesti osales ISAF (International Security Assistance Force) operatsioonil 11 aastat (2003−2014) ja panustab ISAF jätkumissioonile Resolute Support alates 2015. aastast.

Olenemata Afganistani julgeolekujõudude pingutustest on olukord Afganistanis endiselt ebastabiilne, mistõttu on oluline Resolute Support jätkumine ja Afganistani toetamine. Keskvõimule vastanduvad äärmusrühmitused, eesotsas Talibani ja Daeshiga, on endiselt võimelised olukorda riigi eri piirkondades destabiliseerima.

Inherent Resolve (Iraak)

Eesti panustab Ameerika Ühendriikide juhitud rahvusvahelisele sõjalisele operatsioonile Inherent Resolve kuueliikmelise väljaõppemeeskonna ja ühe vanemohvitseriga mitmerahvuselises sõjalis-strateegilises meeskonnas, mis nõustab Iraagi ministeeriume ja julgeolekujõudusid.

Daeshist lähtuv terrorismioht on tõsine julgeolekurisk kogu Euroopale. Inherent Resolve’i  eesmärgiks on Daeshi vastane otsene ja toetav sõjaline tegevus ning operatsioonil osalemisega suurendab Eesti Euroopa ja NATO julgeolekut.

Kaitseväe peastaap, 717 1155, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.