Reserv » Okas 2018  

Uuendatud: 05.07.2018, kell 09:53

Okas 2018

Korduma kippuvad küsimused

Miks ma kutse sain? Miks ma kutset ei saanud, sest mu ajateenistuse-aegne lahingpaariline sai?

  1. Kutse saite seoses vajadusega kontrollida ja treenida Teie allüksuse lahinguvalmidust, sest meie kaitsevõime tugineb reservväelastele, kes peavad olema suutelised ühise üksusena tegutsema.
  2. Kaitseväe sõja aja üksuste koosseise täpsustatakse iga aastaselt, mistõttu Te ei pruugi enam kuuluda samasse allüksusesse oma ajateenistuse aegse lahingupaarilisega, kuid isegi siis kui teid täna ei kutsutud olete kaitseväele siiski olulised.
  3. Samas ei ole välistatud, et teade ei ole erinevatel põhjustel jõudnud riigiportaali eesti.ee kaudu, mistõttu palume koheselt pöörduda oma sõjaaja üksuse juhkonna poole ja täpsustada oma osalemise/mitte osalemine kohustus
  4. 4.     Telefoni nr on 7173610 või 7173002 ja e-mail on okas[at]mil.ee

Kas kutse ilmub ka Eesti.ee portaali ning kas ma saan sealt kõik vajalikud andmed kätte? Kas kutse tuleb Eesti.ee-s olevale postiaadressile?

Jah, portaalist Eesti.ee leiate kogu vajaliku info, välja arvatud õppekogunemise kestvuse, mis on avaldatud VV korraldusega, sest õppekogunemise kestused sõltuvad alati konkreetse kogunemise eesmärkidest.

Kuhu ma tulema pean ja mis ajaks?

Olete kohustatud tulema ja me ootame teid sõjaaja ametikoha teatises märgitud asukohta ja aja jooksul, kui massiteabevahendistes ei ole teatatud teisiti.  

Õppus kestab 3.-6. mai.

Mis ma kaasa pean võtma? Mida ei tohi kaasa võtta? Kas oma telefoni/tahvelarvuti/arvuti/fotoaparaadi võib kaasa võtta?

Kaasavõetavate isiklike asjade loetelu leiate Teile edastatud sõjaaja ametikohale määramise teatisest. Jah, telefoni võite kaasa võtta, kuid arvestage sellega, et väljaõppe ajal võib selle kasutamisele olla piiranguid. Samuti pidage silmas, et väärtuslik elektroonika võib õppuse käigus kahjustada saada ja sellega kaasnevad kulud peate kandma ise. 

Kuidas ma kohale saan? Kuidas ma pärast koju tagasi saan? Kuhu ma auto parkida võin?

Kogunemiskohta peate te ise kohale ilmuma, aga sealt edasi hoolitseb transpordi eest juba teie üksus.

Kogunemiskohta tuleku eest saate küsida kompensatsiooni. Selle jaoks peate kindlasti alles hoidma sõidupiletid või kütusetšeki. Sõidukulud kompenseerime seaduses ette nähtud määral.

- Eesti piires hüvitatakse sõidukulu kogunemiskohta ja tagasi isikliku mootorsõiduki kasutamist tõendava dokumendi alusel kokku kuni 40 euro ulatuses.

- Eesti piires hüvitatakse sõidukulu 0,07 eurot ühe kilomeetri kohta reservväelase poolt näidatud asukohast kogunemiskohta ja tagasi.

- rahvastikuregistri andmetel välisriigis elavale isikule hüvitatakse isikliku mootorsõiduki kasutamist tõendava dokumendi alusel sõit kogunemiskohta ja tagasi kokku kuni 125 euro ulatuses.

Isikliku sõiduauto parkimise korraldab õppekogunemist korraldav üksus kohapeal. Võimalusel soovitame kasutada ühistransporti või ühildada oma sõidud koos oma võitluskaaslastega, sest parkimiskohtade arv võib olla piiratud.

Kui kaua õppus kestab?

Alates 3. maist kuni 6. maini. Kaitseväe jaoks on oluline, et õppusel veedetud aeg oleks täidetud sisukalt ja meie reservväelased saaksid niipea kui võimalik naasta oma perekondade ja igapäevaste tegevuste juurde. 

Milline varustus mulle väljastatakse?

Individuaalvarustus ning lisaks Teie üksuse sõja aja varustus, mis on vajalik väljaõppe läbi viimiseks ja lahinguvalmiduse kontrollimiseks. Kui mõni varustuselement on teie jaoks täiesti uus, siis kaitseväe instruktorid näitavad teile kuidas seda kasutada. 

Kuhu meid viiakse ja kus me paiknema hakkame? Kuidas on korraldatud majutus?

Õppekogunemise läbiviimise detailid tehakse Teile teatavaks kohapeal, kuid tähtis on teada, et te ei pea muretseme erinevate olmeliste küsimuste pärast, sest alates kogunemiskohta jõudmisest hoolitseb teie eest kaitsevägi.

Teile tagatakse majutuseks vajalikud tingimused ja varustus, sest kaitseväele on oluline kasutada õppekogunemiseks ette nähtud aega võimalikult efektiivselt teie teadmiste värskendamiseks. Majutuse tüüp sõltub paljuski väljaõppest – võite ööbida nii kasarmus, aga vajadusel kindlasti ka maastikul, kas siis telgis või telkmantli all.     

Mida me seal tegema hakkame? Kas lasta ka saab?

Õppekogunemise läbiviimise detailid tehakse Teile teatavaks kohapeal, kuid oluline on teada, et kaitsevägi panustab selleks, et väljaõpe oleks sisukas ja reservväelaste aeg õppekogunemisel läheks asja ette.

Kas süüa peab kaasa võtma? Kas toitlustus on tagatud – kui tihti päevas süüa saab ja mida? Ma olen vegan / mul on eriline dieet? Kas ja kuidas sellega arvestatakse toitlustamisel? 

  1. Kaasa võetava söögi osas on tingimused toodud Teie sõjaaja ametikohale määramise teatises. Te ei pea muretsema söögi pärast, sest kaitsevägi toidab teid.
  2. Jah Teile tagatakse toitlustus, mille täpsem ülevaade antakse Teile formeerimise käigus.
  3. Juhul kui teil on (pere-)arsti määratud eriline toitumisreziim, lisaained või ravimid, siis võtke (võimalusel) sellekohane tõend kaasa. Retseptiravimite kaasavõtmisel on kohustus kaasa võtta ravimi määramise tõend.
  4. Oma eriliselt toitumisrežiimist teavitage kindlasti formeerimispunkti personalitöötajat ja meditsiinitöötajat ja kaitsevägi üritab teile vastavalt võimalustele vastu tulla.

Kas ma saan ise valida väeosa/eriala, kuhu lähen/mis valdkonnas tegutsen Kevadtormi ajal?

Teie tegevus õppekogunemisel on seotud eelkõige Teie sõjaaja ametikoha ülesannetega, sest iga reservväelane ning tema eriala on riigikaitse jaoks olulised.  

Kas edasi-tagasi sõidu kulud kompenseeritakse? Kuidas see toimub?

Jah, vastavalt kaitseministri määrusele kas edasi-tagasi sõidupileti maksumus, isikliku sõiduauto kasutamine kasutamist tõendava dokumendi alusel kuni 40 euro ulatuses ning välisriigist tulles kokku kuni 125 euro ulatuses.

Hüvitamiseks tuleb esitada taotlus õppekogunemist korraldavale ülemale hiljemalt õppekogunemise viimasel päeval. Seejärel hüvitatakse sõidukulu 14 päeva jooksul pärast õppekogunemise lõppu. 

Kui palju ma õppusel osalemise eest raha saan? Kui suur on päevaraha?

Õppekogunemisel osaletud aja eest makstakse toetust järgnevalt: sõduritele 37, allohvitseridele 40 ning ohvitseridele 50 eurot.

Ma saan õppusel vähem raha, kui mu palk. Kes vahe kinni maksab? Mul on eluasemelaen kaelas.

Kaitseväel ei ole vahendeid, et palgavahet kompenseerida, kuid me soovitame sel teemal oma tööandjaga rääkida, sest see on nende võimalus anda oma panus riigikaitsesse. Tänaseks on end teistele eeskujuks seadnud mitmed tööandjad.

Ma ei saa eraelulistel/töistel/tervislikel põhjustel kuidagi tulla. Mis ma tegema pean, milliseid dokumente ja kellele esitama?

Kindlasti peate ühendust võtma teid õppusele kutsunud üksusega ja neile oma mured ära rääkima. Teid kutsunud üksus annab teile juba edasised juhised. Kaitsevägi arvestab rahuajal, et inimestel võivad tulla ette olulised eraelulised takistused, aga nendest tuleb siiski meid teada anda. 

Millega mind karistatakse, kui ma kohale ei ilmu? Kui palju trahvi tehakse?

Teid karistatakse rahatrahviga, mis võib olla kuni 1200 eurot. Kaitseväel on vajalik, et te kohale tulete, sest sellega annate te oma panuse riigikaitsesse ning mitteilmumisega ei vea te alt mitte ainult kaitseväge, vaid ka oma võitluskaaslasi. 

Mul ei ole ravikindlustust, mis siis saab, kui ma haigeks jään / viga saan vms?

Kõigi õppekogunemisel osalevate reservväelaste tervis on meile oluline ja kaitsevägi tagab esmase arstliku abi kõigile oma inimestele ja viib nad vajadusel ka tsiviilhaiglasse. Tähtis on igast terviseprobleemist varakult teada anda.

Õppekogunemisel tagatakse meditsiiniline abi Kaitseväe poolt.

Mis siis saab, kui ma raskelt viga/surma saan? Kas keegi saab hüvitist ja kui palju? 

Reservvägi on meie riigikaitse selgroog ja iga reservväelase tervis ning elu on meile olulised. Seega kehtivad õppekogunemisel osalevatele reservväelastele tagatised nagu tegevteenistujatelegi. Õppekogunemisel hukkunud reservväelaste omastele makstakse 150 brutokuupalga ulatuses hüvitist. Töövõime kaotuse puhul makstav kompensatsioon oleneb töövõimekaotuse protsendist.

Kas tööandja peab mind õppusele lubama? Mis siis, kui ta ei luba?

Jah, vastavalt töölepingu seaduse § 19 lg 5 olete õppekogunemise ajal töökohustustest vabastatud. Lisaks peatub riigiteenistujatel õppekogunemise ajaks avaliku võimu teostamise õigus. Tööandja peab lubama, kuna tal on seadusest tulenev kohustus seda teha. Teil on alati võimalik oma tööandjale meelde tuletada, et lisaks kohustusele see on tema võimalus panustada riigikaitsesse ning ettevõtlus ongi võimalik ainult vabas Eestis. 

Ma ei saa eesti.ee veebilehele sisse, sest mu ID-kaart ei tööta. Mis saab?

Saate lisainfot ka telefoninumbrilt +372 717 8050 ja e-mail on okas[at]mil.ee. Eesti.ee keskkonda sisenemiseks peate uuendama oma ID-kaardi sertifikaadid. 

 

Kaitseväe peastaap, 717 1900, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.