Uudised  

Uuendatud: 01.10.2019, kell 16:16

01.10.2019 16:15

Kaitseväe demineerijad leidsid Lätis toimunud õppusel üle 800 lõhkekeha

Kaitseväe demineerijad leidsid Lätis toimunud õppusel üle 800 lõhkekeha Kaitseväe demineerijad leidsid Lätis toimunud õppusel üle 800 lõhkekeha

Möödunud nädalavahetusel lõppes Lätis kümnepäevane rahvusvaheline demineerijate õppus Detonaator 2019, kus osalenud kuus Eesti kaitseväelast leidsid endise lahingumoona lao aladelt kokku 864 erinevat lõhkekeha.

Õppuse eesmärk oli puhastada Cekules asuva endise lahingumoonalao territooriumi pealmist kihti seal leiduvatest lõhkekehadest ning harjutada koostegutsemist teiste riikide demineerijatega.

Õppusel osalenud Eesti meeskonna ülem veebel Toomas Künnapuu sõnul oli äsja lõppenud harjutus väga hea võimalus demineerijatel enda oskused kinnistada ning arendada. „Eestis õnneks taolised ohtlikud kohad puuduvad, mistõttu annab iga-aastane õppus Detonaator meile väga väärtusliku kogemuse. Meile oli määratud sada korda kakssada meetrit suurune maa-ala, kus pidime tegutsema teadmata  kui palju seal lõhkekehi leidub, missugused need on ning kus täpsemalt asuda võivad. Tänu sellele saime me harjutada nii ala läbiotsimise, lõhkekehade tuvastamise kui ka nende ohutu eemaldamise,“ selgitas veebel Künnapuu ning lisas, et  Lätis peetud õppus aitab demineerijatel valmistuda ka välisoperatsiooniks Afganistanis, kus tuleb tegeleda nii terroristide valmistatud kui nõukogude armeest maha jäänud lõhkekehadega.

Õppus toimus Lätis endisel lahingumoonalao territooriumil Cekules, mis oli kasutusel aastatel 1920-1995. Algselt Läti kaitseväe jaoks ehitatud lao territooriumi on lisaks lätlastele kasutanud nii Saksamaa kui Nõukogude Liit. Teise maailmasõja ajal lasti toona sakslaste laskemoonalaona kasutusel olnud kompleks partisanide poolt õhku, mille tulemusena paiskus lõhkemata lahingumoon laiali. Peale sõda kasutas sakslaste puhastatud ja taastatud kompleksi edasi Nõukogude armee.

Ladude territooriumi puhastamine algas 1994. aastal, igal aastal leitakse ning neutraliseeritakse Cekules üle 1000 ühiku ohtlikku lahingmoona.

Sel aastal osales õppusel Detonaator 2019 kokku üle 70 kaitseväelase Lätist, Taanist, Eestist, Leedust, Saksamaalt, Belgiast, Rootsist, Albaaniast ning Portugalist.

Kaitseväe peastaap, 717 1155, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.