Uudised  

Uuendatud: 30.04.2014, kell 16:49

30.04.2014 16:39

Ämaris alustasid teenistust Taani hävitajad

Ämaris alustasid teenistust Taani hävitajad Ämaris alustasid teenistust Taani hävitajad

Täna pärastlõunal avas peaminister Taavi Rõivas Ämari lennubaasis õhuturbemissiooni rotatsiooni, millel esimestena osalevad Taani õhuväelased nelja hävitajaga.

"Alates tänasest on Balti riikides kaks NATO õhuturbebaasi," ütles peaminister Taavi Rõivas kinnitades, et Ämari baasi lisandumine on oluline samm Balti riikide julgeoleku kindlustamisel.

Rotatsiooni avasid koos peaminister Rõivasega Taani suursaadik Søren Kelstrup, NATO õhuväejuhatuse ülem kindral Frank Gorenc, kaitseministeeriumi kantsler Mikk Marran ning kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras.

"Baasist, mis kunagi ehitati NATO ründamiseks, on nüüd saanud NATO õhuväebaas, kuid üks on siiski sama - nii nagu 25 aastat tagasi, on Taani Kuninglik Õhuvägi ka nüüd NATO õhukaitse eesliini," ütles kaitseväe juhataja kinnitades, et Eesti on täna tugevamini kaitstud kui kunagi varem ning õhuturberotatsiooni avamine näitab alliansi tugevust.

Täna hommikul õhuturberotatsiooni üleandmistseremoonial Leedus osalenud NATO õhuväejuhatuse ülem kindral Frank Gorenc rõhutas, et tänane õhuturbe üle andmine Poola ja Ühendkuningriigi hävitajatele Šiauliai lennubaasis ning Taani õhujõududele Ämaris on märk ühtsest ja tugevast NATO-st.

Taani hävituslennukite F-16 paiknemine Ämari lennubaasis on osa NATO otsusest tugevdada regiooni julgeolekut. Ämari saab lisaks Šiauliai baasile Leedus teiseks lennuväljaks, millel teenivad Balti õhuturbemissiooni lennukid.  Täna ennelõunal roteerusid liitlased ka Leedus ja Ameerika Ühendriikide õhuväelastelt võtsid järje üle neli Poola hävitajat MiG-29 ja neli Ühendkuningriikide hävitajat Eurofighter Typhoon. Taani õhuväelased jäävad Ämarisse kuni 1. septembrini, misjärel hakkavad õhuruumi valvama teised liitlased.

Koos hävitajatega saabus Eestisse ka 60 liikmeline tugimeeskond. Taanlased, kelle kodubaasiks on Skrydstrup asuvad õhuturbemissiooni ajal Ämari lennubaasis ja õhuväelased hakkavad Ämarist sooritama ka harjutuslende Eesti ja Balti riikide õhuruumis.

Õhuturbemissiooni alustamine tähendab, et Ämari lennubaas on töös ööpäevaringselt. "Eesti riik ja õhuvägi on palju panustanud, et Ämarist saaks täisväärtuslik lennuväli ehk et me saaksime vastu võtta nii väikeseid hävitajaid kui ka suuri transpordilennukeid," ütles lennubaasi ülem kolonelleitnant Rauno Sirk ja lisas, et kuigi plaanide kohaselt pidi Ämari saavutama täieliku valmisoleku järgmise aasta alguses, siis muutunud olukorras võeti väljakutse vastu ja täielikku tegevust alustatakse juba nüüd. NATO liitlased on Balti riikide õhuruumi valvanud alates 2004. aastast. Taani õhuväelased on õhuturbemissioonil osalenud neljal korral.

Kaitseväe peastaap, 717 1155, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.