Uudised  

Uuendatud: 14.02.2016, kell 16:56

11.02.2016 23:22

Kaitseväe juhataja The Times´is: maailm suleb Putini sõja ees silmad

Venemaa on okupeerinud Ukraina ja ähvardab oma naabreid

Artikkel ilmus 11. veebruaril 2016 Briti päevalehes The Times

Riho Terras

Me kipume unustama, aga Euroopas käib sõda. Üle 380 Ukraina sõduri on hukkunud ja üle 1700 saanud haavata lahingutes pärast Minsk-2 rahulepingu allkirjastamist aasta tagasi. Ainuüksi selle aasta esimese kolme nädalaga hukkus lahingutes 22 Ukraina sõdurit. See teeb ühe hukkunud Ukraina sõduri iga päeva kohta. See ei ole relvarahu, rääkimata rahust. See on sõda.

See on sõda, mida Ukraina pole alustanud ega kunagi soovinud. Venemaa oli see, kes tungis Ukrainasse, liitis endaga Krimmi ja lasi seejärel valla sõja Ida-Ukrainas. Kohalike separatistide tegevust juhivad Vene ohvitserid, kes alluvad Venemaa Föderatsiooni Lõuna sõjaväeringkonnale. De facto on Venemaa osa Ukrainast okupeerinud.

Leedu välisminister on teravmeelselt märkinud, et Putin on parim rahuvalvaja – kõigepealt lõhub ta riigi tükkideks ning asub siis seejärel nende tükkidde rahu valvama. (“Putin is the best peacekeeper — he breaks down the country and keeps the pieces.”)

Ukraina pole „kauge riik, millest me midagi ei tea.“ Ukraina on keset Euroopat ja tal on piir NATO liikmesriikide Poola, Slovakkia, Ungari ja Rumeeniaga.

Märgina oma kavatsustest on Venemaa loonud 1. tankiarmee, mis koosneb tankidiviisist, tankibrigaadist, mehhaniseeritud jalaväediviisist ja suurtükibrigaadist. Ainuüksi sellel formatsioonil on rohkem lahingutanke kui tervel Bundeswehril ja Ühendkuningriigi maaväel ning see ei ole loodud mitte kaitse- vaid ründeoperatsioonideks.

Samal ajal on Kreml paigaldanud kaugmaaraketid Krimmi ja Balti riikide lähedusse. Koos Iskander-M ballistiliste rakettide ja tiibrakettidega on nende relvade eesmärk tõrjuda igasugune vastus, mille NATO annab oma liitlaste kaitseks kriisi ajal. Kuus nädalat tagasi tunnistas Putin ametlikult NATO julgeolekuohuks Venemaale.

Ta ei püüagi Süüriasse rahu tuua. Tema eesmärk on lüüa kõik Bashar al-Assadi vastased ja hoida teda võimul. Tema strateegia on lihtne: nagu Tšetšeenias kasutab ta ülekaalukat jõudu – ebaproportsionaalseid suurtükiväe lööke, pommitamist, sundides inimesi lahkuma nende elukohtadest ja hukates ilma kohtuprotsessideta need, kes talle ette jäävad, seni kuni opositsiooni enam ei ole.

NATO sõjaväelasena on mind alati õpetatud lugu pidama väärtustest, millel allianss põhineb. Need on – austada inimelu ja inimõigusi, õigusriiki ja vabalt ning õiguspäraselt valitud valitsusi. Ma olen veendunud, et neid väärtusi jagavad kõik NATO liikmed. Kui see nii on, siis kuidas saame jääda pealtvaatajaks kui üks režiim lõhub teise riigi tükkideks ja jätab need tükid siis endale, tappes selle käigus tuhandeid inimesi?

Kindralleitnant Riho Terras on Eesti kaitseväe juhataja

Kaitseväe peastaap, 717 1900, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.