Uudised  

Uuendatud: 24.05.2017, kell 14:09

07.03.2017 14:03

Meie riigist ei saa mõne tunniga üle sõita

Artikkel ilmus 7. märtsil 2017 ajalehes Dagens Nyheter

Mikael Holmström

DN kohtub kindral Riho Terrasega Eesti suursaatkonnas Stockholmis. Rootsis on Terras juba kohtunud kaitseministri Peter Hultqvistiga (S). Reedel külastas ta koos ülemjuhataja kindral Michael Bydéniga ka Gotlandi saart, kuhu Rootsi hakkas möödunud aastal uuesti sõjaväebaase rajama.

Gotland on kogu Läänemere piirkonna jaoks strateegiliselt tähtis piirkond. Meil oli võimalus sõita tankiga, vaadata lahinguvalmis Gripen-hävitajaid ja rääkida kohaliku omavalitsuse esindajatega sellest, kuidas nad hindavad sõjaväe naasmist ja totaalkaitse põhimõtet. Riho Terrase sõnul meeldis talle tankiga Gotlandil sõita, mille maastik meenutab Eesti Saaremaad.

Saaremaa, rootsi keeles Ösel, on Eesti suurim saar. Saaremaalt pärit Kaitseliidu malev osaleb septembrikuus Gotlandil läbiviidaval Rootsi suurõppusel Aurora 17. Kokkupuutepunkte on veelgi rohkem. Mõlemad riigid näevad järjest suuremat ohtu Vladimir Putini Venemaas.

Lääne meedia väidab sageli, et Eesti, Läti ja Leedu rahvas kardab Venemaad. Ei, me ei karda, kuid me peame olema ette valmistatud. Täna oleme me palju paremini ette valmistatud oma riigi kaitsmiseks kui eales varem ajaloos. Meie riigist ei saa mõne tunniga üle sõita. „Punkt!“ kinnitab kindral Terras.

Terras on olnud kaitseväe juhataja viis aastat, kuid tema teenistusaega pikendati veel kaheks aastaks.

Eesti on üks viiest NATO riigist, mis kulutab riigikaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Tänavu on see number 2,17 protsenti (Rootsi, mis ei kuulu NATO-sse kulutab umbes 1 protsendi, mis on Läänemere riikidest kõige vähem).

Küsimusele selle kohta, kas Venemaa kavatseb Eestit rünnata, vastas kindral Terras järgevalt:

Ma ei tea seda. Kuid ma usun NATO-sse. Ja meie peamine ülesanne on hoolitseda selle eest, et ka Putin usuks NATO-sse.

Eesti liitus kaitsealliansiga 2004. aastal. Siis valitses pingelõdvendus ja NATO-l ei olnud esimestel aastatel Balti riikide jaoks kaitseplaane. Kuid Krimmi annekteerimine Venemaa poolt ja sõjapidamine Ukrainas sundisid NATO-t mullusuvisel tippkohtumisel võtma vastu otsuse idapoolsete liikmesriikide kaitse tugevdamise kohta.

Seetõttu hakkab 7. aprillil Eestit kaitsma pataljon 1200 sõduriga Suurbritanniast ja Prantsusmaalt. Kokku tugevdab Nato kevade jooksul kolme Balti riiki liitlasvägede 3600 sõduri ja 1000 soomukiga.

Ei ole nii, et britid tulevad Eestit kaitsma. Selle asemel on 28 liitlasriiki, mis on otsustanud kaitsta NATO idatiiba, mis juhtub koosnema Eestist, Lätist ja Leedust.

See on heidutusmeede. Eesti puhul oleme me võtnud pardale kaks tuumajõudu: Suurbritannia ja Prantsusmaa.

Rootsis on mõnikord räägitud, et NATO on vaenulik ja püüab Venemaa sisse piirata.

NATO ei ole kunagi olnud agressiivne organisatsioon. Aga ma olen näinud vene videost, et Eesti harjutab Moskva ründamist. Nad näitasid pilte eestlastest meie metsades ja võrdlesid metsadega Moskva lähistel: „Nad treenivad sama tüüpi maastikul“. Jah, vabandust, aga Eestis ongi sama tüüpi maastik. „See on propaganda,“ ütles Terras.

“Kui me võrdleme sõjaväeõppusi, siis oli Vene manöövritel Zapad 2013 (Lääs) üle 100 000 sõduri, samas kui NATO viis läbi õppuse Steadfast Jazz 7000 sõduriga,” lausus Terras ja jätkas: Kui keegi ütleb, et me provotseerime, siis mina arvan vastupidi, et me provotseeriksime Venemaad mitte midagi tegemisega. Tühimiku jätmine – nagu Ukrainas Krimmis – oli nende jaoks piisavalt provokatiivne, et astuda esimene samm. Nii et ärgem provotseerigem Venemaad. Kui on olemas tühimik, eelistame selle täita meie enda julgeolekuga ja me oleme teel selles suunas.

Kaitseväe peastaap, 717 1900, mil[at]mil.ee, Juhkentali 58, 15007, Tallinn, Eesti.

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava

Lehekülg vastab WCAG 2.0 AA taseme soovitustele. Lehekülg vastab XHTML 1.0 standardile Lehekülg vastab CSS 2.0 standardile

Vabandame! Teie veebilehitseja on liiga väike meie kodulehe külastamiseks.

We're sorry! Your browser is too small for this website.

Приносим извинения! Размеры вашего браузера слишком малы для посещения нашей страницы.